آیا بیت‌کوین صعودی است؟

blog

بیت‌کوین در دو هفته گذشته توانست سودهای خوبی را به سرمایه‌گذاران خود بدهد. استراتژیست ارشد شرکت Bloomberg Intelligence با نام مایک مک گلون (Mike McGlone) طی یک پست در پلتفرم لینکدین در روز گذشته توضیح داد که افزایش قیمت اخیر بیت‌کوین به طور کلی دو سیگنال را به ما می‌دهد؛ یا به کف بازار رسیده‌ایم و یا تنها یک اصلاح در روند نزولی است. او شرایط جاری بیت‌کوین را به اصلاح سال 2019 تشبیه کرد.

گذشته قیمت بیت‌کوین نشان داده که روند قیمتی در یک چرخه چهار ساله تکرار می‌شود؛ به طوری که یک سال یک روند صعودی بزرگ داریم و در سال بعدی اصلاح قیمت اتفاق می‌افتد. در ادامه هم فعالیت قیمت کمتر می‌شود و سودهای کمتری هم به سرمایه‌گذاران باز می‌گردد.

اتفاقی که در سال 2017 برای بیت‌کوین افتاد این بود که قیمت BTC از 19 هزار دلار به 3 هزار 200 دلار بازگشت و دوباره در آوریل 2019 به 5 هزار دلار رسید. حالا بیت‌کوین در تاریخ نوامبر 2021 به 69 هزار دلار رسید و سپس در نوامبر 2022، قیمت آن به 16 هزار دلار بازگشت؛ به ناحیه‌ای که در سال 2017 یک سقف قیمتی بود. بنا به موارد گفته شده، تحلیل‌گران به فکر افتادند که گذشته با یک مبنای چهار ساله در حال تکرار است.

نقش فدرال رزرو در بازار کریپتو

فدرال رزرو ایالات متحده در سال 2022 پرکار بوده است؛ زیرا از ابتدای سال 2022 تا زمان جاری برای اینکه بتواند میزان تورم موجود در این کشور را کنترل کند، به طور پیوسته نرخ بهره را افزایش داده و نتیجه آن کاهش نقدینگی بود. این کاهش در میزان نقدینگی باعث خروج سرمایه از بازار ارز دیجیتال شد و در نتیجه قیمت بیت‌کوین و در کنار آن آلت‌کوین‌ها کاهش پیدا کردند. این بحرانی که در بازار پیش آمد باعث شد تا صرافی‌های بزرگی از جمله کوین‌بیس و CryptoCom برای جلوگیری از ضرر بیشتر، شروع به تعدیل نیرو کنند.

یکی دیگر از نتایج کاهش قیمت‌ رمزارزها، ورشکستگی شرکت‌هایی از جمله FTX بود که تاثیر بدی هم روی بازار گذاشت و قیمت رمزارزها حتی بیشتر کاهش پیدا کرد. مک گلون بیان کرد:

حال اگر نرخ بهره را با سال 2019 مقایسه کنیم، یعنی زمانی که بیت‌کوین در ناحیه 5 هزار دلار معامله می‌شد، طبق این موضوع انتظار داریم تا نرخ بهره در ماه ژوئن به مقدار 60 واحد افزایش پیدا کند.

افزایش قیمت اخیر بیت‌کوین را می‌توانیم به داده‌های CPI منتشر شده ماه دسامبر نسبت دهیم. با انتشار این داده مشخص شد که تورم سالانه ایالات متحده از 7.1 درصد به 6.5 درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرد. این خبر سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال و همچنین بازار سهام را امیدوار کرد و در نتیجه وارد بازار شدند.

البته تحلیل‌گرانی هم هستند مثل دیوید کلی (David Kelly) استراتژیست ارشد مدیریت دارایی شرکت جی پی مورگان که انتظار دارند افزایش نرخ بهره تا ماه می ادامه پیدا کند که این موضوع به این معنی است که تا پایان سال 2023، نرخ بهره بالای 5 درصد باقی خواهد ماند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه