اظهاراتی در مورد هارد فورک واسیل کاردانو

blog

تقریبا یک هفته بعد از اینکه به‌روزرسانی اتریوم انجام شد، کاردانو وارد عمل شد و به‌روزرسانی vasil خود را انجام داد و جامعه کاردانو به صورت زنده در حال تماشای به‌روزرسانی شبکه کاردانو بودند. این هارد فورک، از زمان فعال‌سازی عملکرد قراردادهای هوشمند روی این شبکه که در سال 2021 اجرا شد، بزرگ‌ترین به‌روزرسانی شبکه کاردانو به ‌شمار می‌رود.

این به‌روزرسانی که کارکرد کارادنو را افزایش داد مایه افتخار تیم توسعه آن (IOHK) شد. واسیل در واقع یک هارد فورک منحصربه‌فرد بود؛ زیرا برخلاف به‌روزرسانی شبکه‌های دیگر که باعث می‌شدند شبکه‌شان دوباره راه‌اندازی شود و یا پروتکل جاری از اجرا متوقف شود، هارد فورک واسیل کاردانو، از تکنولوژی ترکیب‌کننده هارد فورک (HFC) کاردانو بهره می‌برد که باعث می‌شود از قوانین جدید در کنار بلاک‌های گذشته استفاده شود.IOHK  در صفحه توییتر خود نوشت:

به‌روزرسانی واسیل توانایی و عملکردهای قابل‌توجهی وارد شبکه کاردانو می‌کند و از طریق خط لوله انتشار (diffusion pipelining)، توان عملیاتی بیشتری به تجربه توسعه می‌دهد و هزینه‌ها را هم کاهش می‌دهد.

این هارد فورک قابلیت‌های دیگری هم به توسعه‌دهندگان می‌دهد از جمله بهبودی توانایی قراردادهای هوشمند و کاهش هزینه اجرای اسکریپت و سایز تراکنش‌ها. به‌روزرسانی واسیل از روی فردی به نام Vasil St. Dabov نام‌گذاری شده که یکی از علاقه‌مندان به شبکه کاردانو بود که در دسامبر 2021 در گذشت.

نظر هاسکینسون درمورد هارد فورک واسیل

موسس کاردانو، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) بیان کرد که هارد فورک واسیل کاردانو، سخت‌ترین به‌روزرسانی این شبکه تابه‌حال بوده و این به‌روزرسانی تا قبل از اجرای آن، دو بار به تاخیر خورد که تعدادی از علاقه‌مندان به این شبکه را دلسرد کرد. اولین تاخیر که در آگوست اتفاق افتاد گفته شد که به دلیل شکست خوردن شبکه آزمایشی کاردانو بود. دلیل دومین تاخیر هم که در ماه جولای رخ داد مربوط به اپراتورهای استخر استیکینگ کاردانو، توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز و تعدادی از چالش‌های آزاردهنده دیگر بود.

کاردانو در برابر اتریوم

بعد از اینکه شبکه اتریوم از الگوریتم اجماع کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر کرد، این تغییر باعث شد تا مصرف انرژی اتریوم تا 99 درصد کاهش پیدا کند. این رویداد باعث شد تا اتریوم جایگاه خود را در برابر شبکه‌های بلاک‌چینی دیگری از جمله سولانا (SOL) و کاردانو (ADA) حفظ کند. هرچند این تغییر در الگوریتم ممکن است باعث مشکلات دیگری برای دومین رمزارز برتر بازار ایجاد کند از جمله اینکه آژانس‌های نظارتی از اتریوم به‌عنوان سهام یاد کنند که این اتفاق شرایط خوبی را برای این شبکه به وجود نیاورد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه