امسال، کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین، بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته‌اند

blog

طبق داده‌های YCharts، در سال جاری، میانگین کارمزد تراکنش بیت‌کوین (BTC) از ۴.۴۰ به ۱.۸۰ دلار کاهش یافته که یک کاهش ۵۷.۹۷ درصدی را نشان می‌دهد. این افزایش به عوامل مختلفی نسبت داده میشود.

یکی از توضیحهای ارائه شده این است که احتمالا گسترش سریع شبکه لایتنینگ بیتکوین، که در آن تراکنشها خارج از بستر بلاکچین انجام میشوند کاتالیزور این اتفاق بوده است.

به منظور فهم بهتر موضع، شبکه بیتکوین را در نظر بگیرید، این شبکه برای هر تراکنش، مبلغی به عنوان کارمزد دریافت میکند. سپس این مبلغ بین ماینرها تقسیم خواهد شد. زمانی که شبکه شلوغ باشد و تقاضای پردازش تراکنش، بسیار بیشتر از عرضه ماینرها باشد، کاربران اغلب مجبور میشوند هزینههای بیشتری بپردازند.

در ۲۱ آوریل، میانگین کارمزد تراکنش در شبکه بیتکوین به بالاترین حد خود در تاریخ، یعنی ۶۲.۸ دلار در هر تراکنش رسید، دلیل این افزایش کارمزد قطع برق موردنیاز ماینرها در چین بود که تولید بلوک را درست در زمانی که تقاضا برای بیتکوین قوی بود کند کرده بود.

کاهش هزینهها ممکن است به دلیل این باشد که ماینرهای بیتکوین به اندازه قبل شکاک نیستند و علاقهشان نسبت به پردازش تراکنشها کم نشده است. وقتی این اتفاق میافتد، دشواری استخراج، که میزان دشواری اعتبارسنجی یک تراکنش بیتکوین را مشخص میکند کاهش پیدا خواهد کرد.

یکی دیگر از دلایل احتمالی کاهش هزینه تراکنش، شلوغی mempool است که مجموعه تمامی تراکنشات معلقِ هنوز تایید نشده است. هنگامی که یک تراکنش به شبکه بیتکوین ارسال میشود، تا زمانی که تاییدیه دریافت کند در mempool ذخیره خواهد شد. از آنجایی که هر بلوک بیتکوین اندازه مشخصی دارد و یک مگابایتی است، یک mempool بزرگ ممکن است ماینرها را به انجام تراکنشهای سودآورتر ترغیب کند.

در این موارد، مشتریان مبلغ پرداختی خود را بیشتر میکنند تا تراکنشهایشان در mempool گیر نکند؛ این امر هزینه کلی تراکنشدر شبکه بیتکوین را افزایش میدهد.

لازم به ذکر است که میانگین تعداد تراکنشها در ماههای اخیر به میزان قابل توجهی کاهش داشتهاند. در اوایل سال ۲۰۲۱، به طور متوسط، در روز بیش از ۳۵۰۰۰۰ تراکنش انجام میشد؛ این تعداد در حال حاضر به ۲۵۰۰۰۰ تا ۲۱۳۰۰۰ تراکنش در روز کاهش یافته است.

یک توضیح دیگر برای کاهش هزینههای تراکنش این است که معامله گران و دارندگان بیتکوین تمایل دارند کمتر از بیتکوین استفاده کنند. کاهش تقاضا باعث شده هزینه هر توکن کاهش پیدا کند که در نهایت، کاهش کارمزد هر تراکنش را به دنبال خواهد داشت.

در همین حال، کارمزد تراکنش اتریوم نیز همراه با بقیه بازار ارزهای دیجیتال به شدت کاهش یافته است. میانگین کارمزد تراکنش شبکه اتریوم در زمان انتشار این مطلب ۴.۹۰ دلار بوده است. این در حالی است که در ماه مه ۲۰۲۱ این مبلغ به ۶۹.۹۲ دلار رسیده بود.

با شروع هفته جدید، ارزش بیتکوین (BTC) به ۵۷۰۰۰ دلار بازگشت و به هفتههای پر فراز و نشیبِ سقوط قیمت پایان داد.

منبع: کوین تلگراف

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه