بانک مرکزی ایران: به زودی پرداخت هزینه واردات با ارزهای دیجیتال امکان پذیر خواهد بود!

دولت و بانک مرکزی ایران در حال بررسی استفاده بالقوه از رمزارزها به عنوان ابزاری برای کاهش تاثیرات مخرب تحریم‌های اقتصادی اعمال شده توسط رژیم منحوس ایالات متحده آمریکاست.

طبق گزارشی از منابع آگاه، بانک مرکزی ایران به بانک‌ها و فروشگاه‌های ارز دیجیتال و فارکس دارای مجوز اجازه می‌دهد تا از ارزرمزپایه برای پرداخت هزینه‌های واردات استفاده کنند.

طبق این قانون، تحت چارچوب نظارتی کاملا مشخص، ارزهای رمزنگاری شده باید فقط به طور رسمی و مجاز استخراج شوند. این عملیات استخراج به طور رسمی توسط دولت ایران به عنوان یک فعالیت صنعتی مجاز است و مجریان را ملزم به دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌کنند.

به گزارش فاینانشیال تریبون دولت ایران مقرراتی را تصویب کرده است که امکان استفاده قانونی رمزنگاری برای واردات را در اکتبر 2021 فراهم میکند، مشروط بر اینکه ماینرها سکه‌های استخراج شده را مستقیما به وزارت صنعت، معدن و تجارت بفروشند!

به نظر می‌رسد که چندین سال است دولت در حال تلاش برای تصویب قانون‌هایی در این مورد است. در واقع با توجه به شرایط فعلی ایران و وجود تحریم‌های ظالمانه یکی از بهترین راه‌های خروج از بن‌بست‌های اقتصادی استفاده از رمزارزهاست.

شهاب جوانمردی، عضو اتاق بازرگانی ایران، در گزارشی به نقش رمزارزها برای کمک به مقابله با مشکلات تجاری در یک فضای سخت ژئوپلیتیکی اشاره می‌کند. کشور ونزوئلا نمونه دیگری از کشورهای مورد تحریم آمریکاست که توانست با استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین به عنوان پرداخت برای واردات از ایران و ترکیه برخی مشکلاتش را حل کند.

جوانمردی در این گزارش می‌گوید: دولت می‌تواند با استفاده از مازاد برق تولیدی یا انرژی تولید شده توسط نیروگاه‌های کوچکتر را برای استخراج ارزهای رمزپایه و جبران منابع قفل شده، مشکلات اقتصادی خود را حل کند. همچنین پیشنهاد می‌شود دولت با ایجاد یک بازار مرکزی همانند بازار ثانویه فارکس، افراد را برای فروش رسمی رمزارزهای خود به شرکت ها متقاعد کند.

اما علیرغم رشد بازار رمز ارزها در ایران، این صنعت و خصوصا استخراج رمزارزها در ایران بسیار شرایط آشفته ای دارد.

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه