با استیبل کوین جدید شبکه کاردانو آشنا شوید

blog

استیبل کوین جدید کاردانو با نام DJED توکنی است با پشتوانه ADA که طبق گفته مدیرعامل COTI، قرار است در ژانویه 2023 راه‌اندازی شود.

توکن DJED چیست؟

توکن DJED استیبل کوینی است با پشتوانه ارز بومی شبکه کاردانو یعنی ADA. کاربران می‌توانند با ارسال ADA به قرارداد هوشمند مربوطه، به همان مقدار توکن DJED دریافت کنند. یا برعکس با ارسال یک واحد DJED فرد ارسال کننده، به مقدار یک دلار ADA دریافت می‌کند.

نکته اینجاست که اگر روزی رمزارز ADA ریزشی شود و کاهش شدیدی داشته باشد مثل حادثه‌ای که برای ترا افتاد، این استیبل کوین جدید دچار مشکل می‌شود. این باعث خواهد شد که پشتوانه‌ای برای DJED وجود نداشته باشد. به جز این توکن جدید، ارز ذخیره دیگری به نام SHEN وجود دارد که نقش پوشاندن نوسانات قیمتی ADA را بازی می‌کند. این باعث می‌شود تا پایداری قیمت استیبل کوین با نرخ وثیقه 400 تا 800 درصدی تضمین شود.

افرادی که توکن SHEN را نگهداری کنند، به ازای هر تراکنش و معامله DJED یا SHEN با ADA مقداری پاداش دریافت می‌کنند. این باعث می‌شود تا کاربران نسبت به نگهداری این توکن تشویق شوند و مشکلی برای استیبل کوین DJED پیش نیاید. البته توکن SHEN برخلاف DJED به قیمت خاصی متصل نیست، بلکه مثل ADA نسبت به نوسانات آزاد است. اما قرارداد هوشمند آن به‌گونه‌ای طراحی شده تا زمانی که ساخت توکن SHEN به حداکثر مقدار خود رسید، از ساخت توکن بیشتر جلوگیری شود.

مدیرعامل COTI بیان کرد حوادثی که اخیرا برای بازار ارز دیجیتال رخ داد نشان می‌دهد که ما نیاز به یک پناهگاه امن در برابر نوسانات داریم. توکن DJED می‌تواند این نقش پناهگاه را برای شبکه کاردانو بازی کند. او اضافه کرد که استیبل کوینی که به آن نیاز داریم باید غیرمتمرکز باشد و همچنین دارای اثبات ذخایر (Proof Of Reserve) باشد.

اثبات ذخایر

بعد از حادثه‌ای که برای صرافی FTX افتاد، بسیاری از افراد در این حوزه به فکر موضوعی افتادند به نام اثبات ذخایر. مشکل این صرافی از آنجا شروع شد که از سرمایه‌های واریزی کاربران خود سو استفاده کرد و از آن‌ها برای فعالیت‌های وام‌دهی استفاده کرد. این باعث شد تا صرافی نتواند نقدینگی کافی برای برداشت کاربران از صرافی را تامین کند و در نتیجه به سمت ورشکستگی حرکت کرد.

صرافی‌های دیگر تصمیم گرفتند تا برای جلوگیری از این حوادث از اثبات ذخایر مبتنی بر بلاک‌چین استفاده کنند. با این روش کاربران صرافی‌ها مطمئن خواهند شد که سرمایه آن‌ها امن است. اما با این حال شرکت گری اسکیل (Grayscale) تصمیم گرفت تا این روند را اجرا نکند. این نوع شفافیت در سرمایه ذخیره شده، به استیبل کوین‌ها این اطمینان را می‌دهد تا بازخرید توکن به‌راحتی انجام شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه