برنامه انگلستان برای راه‌اندازی پوند دیجیتال

blog

بانک انگلستان امروز 19 بهمن مقاله‌ای در مورد پوند دیجیتال منتشر کرد. این رمزارز را می‌توان یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) محسوب کرد. طبق این مقاله، بانک مرکزی انگلستان معتقد است که هنوز تصمیم‌گیری در مورد زمان راه‌اندازی پوند دیجیتال زود است، اما احتمال نیاز به آن در آینده وجود دارد.

در این مقاله گفته شده است:

طراحی پوند دیجیتال به‌گونه‌ای خواهد بود که میزان حریم خصوصی را افزایش دهد و به کاربران اجازه دهد که خودشان در مورد داده‌های خود تصمیم‌گیری کنند.

در مورد موارد استفاده از پوند دیجیتال در این مقاله گفته شده که این رمزارز توسط خانوارها و کسب‌وکارها به طور روزانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین مغازه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین از این دارایی دیجیتال به‌عنوان پرداخت استفاده خواهند کرد. راه‌اندازی پوند دیجیتال به معنای استفاده نکردن از پول سنتی نخواهد بود و این دارایی دیجیتال در کنار ارز سنتی کار خود را انجام خواهد داد و این دو را کاربران می‌توانند با هم معامله کنند. به‌علاوه دسترسی به پوند دیجیتال توسط گوشی‌های هوشمند ممکن خواهد شد. این موضوع به این معنی است که برای پوند دیجیتال نیاز است تا یک کیف پول دیجیتال توسعه داده شود.

بانک انگلستان به این موضوع اشاره کرد که استفاده از پول نقد روزبه‌روز در حال کاهش است که این کاهش، نیاز به پوند دیجیتال را حتی بیشتر می‌کند. طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد که در سال 2021 نزدیک به 60 درصد شهروندان این کشور از کارت‌های اعتباری و تنها 32 درصد آن‌ها از پول نقد برای پرداخت‌های مختلف استفاده کرده‌اند. البته پول کاغذی از بین نخواهد رفت؛ زیرا توسط بخشی از شهروندان همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بانک انگلستان بیان کرد:

نزدیک به 1.2 میلیون نفر از شهروندان انگلستان حساب بانکی ندارند و تقریبا یک پنجم مردم به طور کلی پول نقد را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهند.

در مقاله آورده شده که دولت از طریق پوند دیجیتال قرار نیست هیچ‌گونه اطلاعات شخصی را ببیند. این بیانیه می‌تواند بخشی از نگرانی مردم در این مورد را برطرف کند.

نکته قابل توجه دیگر این است که ساکنان غیر از کشور انگلستان هم می‌توانند از پوند دیجیتال استفاده کنند. از طرفی بانک مرکزی این کشور یکی از مخالفان ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است. از دیگر نتایج راه‌اندازی پوند دیجیتال هم می‌تواند این موضوع باشد که مردم را از ارزهای دیجیتال دیگر دور نگه می‌دارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه