به گفته BIS، نود درصد از بانک‌های مرکزی در حال بررسی CBDC هستند

blog

نظرسنجی انجام شده توسط BIS (بانکی برای تسویه حسابهای بینالمللی) نشان داده که بسیاری از بانکهای مرکزی در سراسر جهان به دنبال راه اندازی یک CBDC (ارز دیجیتال بانک مرکزی) هستند.

در مقالهای که در روز جمعه منتشر شد، آمده که دپارتمان پولی و اقتصادی BIS اعلام کرده که 90 درصد از 81 بانک مرکزی بررسی شده از اکتبر تا دسامبر سال 2021 درگیر نوعی فعالیت مرتبط با CBDC بودهاند. 26 درصد از این بانکها در حال اجرای CBDCهای پایلوت هستند، بیش از 60 درصد از آنها در حال انجام آزمایش بر روی ارزهای دیجیتال هستند. با توجه به BIS، افزایش تقریبا 83 درصدی علاقه به CBDCها ممکن است به خاطر تمایل مردم به ارزهای دیجیتال در طول همهگیری کووید 19 در سال 2020 و همچنین رشد استیبلکوینها ممکن است یکی از دلایل این افزایش باشد.

BIS میگوید: "در سطح جهانی، بیش از دو سوم از بانکهای مرکزی گفتهاند که احتمالا در کوتاه مدت یا میان مدت، یک CBDC خرده فروشی منتشر کنند. کار بر روی CBDCهای عمده فروشی به دلایل مرتبط با کارایی پرداختهای بین مرزی سرعت یافته است. بانکهای مرکزی باور دارند که CBDCها میتوانند حلال مشکلات کلیدی مانند ساعات کار محدود سیستمهای پرداخت فعلی و طول زنجیره تراکنشهای جاری باشند.

''بر اساس نظرسنجی BIS CPMI، از هر 10 بانک مرکزی مورد بررسی، 9 بانک درگیر یک فعالیت مرتبط با CBDC هستند. درصد توسعه و یا اجرای آزمایشی این توکنها در سال، تقریبا دو برابر شده است و به 26 درصد رسیده است. این در حالی است که از هر 10 بانک، 6 بانک در حال بررسی و آزمایش CBDC هستند.''

— WhaleStats - BabyWhale ($BBW) (@WhaleStats) May 4, 2022

این مقاله به ظهور چندین CBDC نیز اشاره کرده است. اولین توکن، Sand Dollar باهامیا بود که در اکتبر 2020 راه اندازی شده است، پس از آن، به eNaira نیجریه که یک سال بعد منتشر شده و همچنین توسعه DCash شرق کاراییب و یوان دیجیتال چین که در سال 2021 آغاز شد اشاره میشودبر اساس نظرسنجی BIS، بیش از 70 درصد از بانکهای مرکزی در حال بررسی CBDC برای استفاده در سیستمهای پرداخت موجود با همکاری با بخش خصوصی هستند.

بورخارد بالز، عضو هیئت اجرایی Deutsche Bundesbank، در روز چهارشنبه گفت: ''اگر CBDC به خوبی طراحی شده باشد، میتواند دسترسی به یک ابزار پرداخت دیجیتال ایمن، فوری و کارآمد را برای همه گروههای جمعیتی، از جمله گروههایی از جامعه که دانش دیجیتال کمتری دارند، فراهم آورد.'' همچنین اگر CBDC بتواند از پرداختهای آفلاین پشتیبانی کند، شرایط بهتر خواهد بود. مردم از یک جایگزین دیجیتالی و مقرون به صرفه برای پول نقد سود خواهند برد."

در میان 81 کشور بررسی شده - که 76 درصد از جمعیت جهان را تشکیل میدهند - 25 کشور که اقتصادهای پیشرفته داشتند، از جمله ایالات متحده و ژاپن بررسی شدند، درصد قابل توجهی از پاسخ دهندگان گفتند که استیبل کوینهای متصل به ارزهای فیات و پشتیبانی شده توسط این ارزها، پتانسیل بالایی دارند. در مقابل، بیش از 60 درصد از کل پاسخ دهندگان گفتند که ارزهای دیجیتال در پرداختهای داخلی بی اهمیت هستندیا هیچ استفادهای ندارند و تقریبا 40 درصد از این افراد همین نظر را در مورد استفاده از رمزارز در پرداختهای فرامرزی داشتند.

BIS در ماه آوریل مقالهای منتشر کرد که در آن به جزئیات این موضوع پرداخته بود که چگونه برخی از بانکهای مرکزی، به CBDC به عنوان یک کاتالیزور برای نوآوری و توسعه نگاه میکنند. این در حالی است که برخی دیگر انتظار داشتند که ارز دیجیتال به عنوان مکملی برای سیستمهای موجود عمل کند. در ماه مارس، این موسسه بینالمللی یک برنامه آزمایشی برای تسویه حسابهای بینالمللی را با استفاده از CBDC و با همکاری بانکهای مرکزی استرالیا، مالزی، سنگاپور و آفریقای جنوبی تکمیل کرد.

منبع: Cointelegraph

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه