توکایف، رئیس جمهور قزاقستان: ما دومین استخراج کننده رمزارز در جهان هستیم و عملا هیچ بازده مالی‌ای نمی‌بینیم

قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان در روز جمعه، طی دیدار با نمایندگان بخش مالی، در آلماتی، نظر خود را در مورد وضعیت فعلی صنعت ارزهای دیجیتال این کشور بیان کرد. جزئیات این سخنرانی در وبسایت رسمی رئیس جمهور قزاقستان منتشر شده، ترجمه این سخنرانی به زبان انگلیسی، توسط Cointelegraph انجام شده است، وی اظهار داشت: ''ارزهای دیجیتال یک عامل مهم هستند که نمی‌توان به سادگی از کنارشان گذشت. لازم است تا تاثیر رمزارزها بر روی سیستم مالی به دقت بررسی شود.'' او سپس افزود:

"به همین خاطر، لازم است که کار بر روی یک محیط نظارتی متعادل به منظور ایجاد صرافی‌های ارزهای دیجیتال در کشور از سر گرفته شود. در غیر این صورت، ما که دومین کشور جهان از نظر استخراج ارزهای دیجیتال هستیم، عملا بازده مالی‌ای از استخراج بیت‌کوین نخواهیم داشت.''

طبق داده‌های دانشگاه کمبریج، سهم قزاقستان از هش‌ریت کل شبکه بیت‌کوین (BTC)، به ۱۸.۱۰ درصد می‌رسد؛ که یعنی رتبه دوم در جهان، پس از ایالات متحده (۳۵.۴۰٪) و پیش از روسیه (۱۱.۲۳٪). با وجود وضعیت مورد مناقشه حال حاضر این کشور، تعداد زیادی از افراد بیت‌کوین استخراج می‌کنند. طبق برخی برآوردها، ماینرهای منطقه خاکستری، ۵۰ درصد از کل فعالیت استخراج ارزهای دیجیتال در قزاقستان را تشکیل می‌دهند.

در چارچوب اظهارات توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، فقدان مقررات برای ارزهای دیجیتال، خوب یا بد، باعث شده که علی‌رغم رشد شدید این صنعت در سال‌های اخیر، دولت درآمد مالیاتی بسیار کمی داشته باشد. با این وجود، رئیس جمهور توکایف، در مورد امکان معرفی یک تنگه دیجیتال با عنوان ''نماینده سیستم مالی'' صحبت کرد و مجددا از توسعه فین‌تک در قزاقستان حمایت کرد‌.

''موسسات مالی ما باید فرصت جدید را غنیمت بشمارند و از عهده اهداف بلندپروازانه برایند. لازم است که علاوه بر آنکه سعی کنیم از تجربه دیگران درس بگیریم، قالب‌های جدیدی از خدمات را ارائه دهیم که از مرزهای قزاقستان فراتر روند. دولت تمام تلاش خود را برای ترویج این ابتکارات انجام خواهد داد.''

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه