دامپ و پامپ یعنی چی؟

یکی از جذابیت‌های جالب و البته ترسناک بازار کریپتوکارنسی‌ها عدم وجود دامنه نوسان است. از سوی دیگر بازار رمزارزها مملو از معامله کنندگان بی تجربه یا کم تجربه است و این موضوع در کنار سایر ویژگی‌های بازار باعث می‌شود تا کلاهبرداران یا افرادی که به صورت حرفه ای در این بازار فعالیت میکنند؛ باعث افزایش یا کاهش ناگهانی ارزش یک رمز ارز شوند.

پامپ و دامپ دقیقا یعنی چه!

کلاهبرداران یا افرادی که دستی در این بازار دارند؛ از میان هزاران رمز ارزموجود در بازار، یکی از آنها را انتخاب کرده و سعی می‌کنند تا با تمرکز بر روی آن سودهای کلانی به دست آوردند. آنها معمولا برای پامپ کردن به سمت کوین‌های ارزان قیمت می‌روند چون برای این کار نیاز به سرمایه زیادی ندارد. به طور مثال پامپ کردن قیمت بیت کوین نیاز به میلیاردها دلار سرمایه دارد؛ ولی افزایش قیمت ارزی که حجم بازار کمی داشته و قیمت ناچیزی نیز دارد بهترین گزینه برای سود آوری است.

آنها سعی می‌کنند با راه اندازی گروه و عضو کردن افرادی که در این زمینه تجربه ای ندارند با تعاریف بی خود و بی دلیل رمزارزی را بسیار مفید و با ارزش جلوه دهند. با این کار خریداران و صاحبان سرمایه بی تجربه را برای خرید سنگین آن ارز دیجیتال وسوسه می‌کنند.

وقتی شایعه ارزشمند بودن آن رمز ارز در بازار بپیچد، معامله گران کم تجربه اقدام به خرید هیجانی آن رمز کرده و باعث رشد ناگهانی قیمت آن می‌شوند. این اتفاق در دنیای کریپتو کارنسی پامپ شدن نام دارد که معنی جهش قیمتی عجیب و غریب یک رمز ارز را حکایت می‌کند.

اما دامپ

خب رشد ناگهانی و عجیب و غریب هر رمزارزی تا ابد نخواهد بود. وقتی رشد به جایی رسید که بازار از خرید دوباره اشباع شده باشد، کلاهبرداران یا افرادی که با سرمایه اندک خود باعث چندبرابر شدن آن ارز شده اند، اقدام به فروش خریدهای خود در بالاترین قیمت به افراد حاضر می‌کنند.

این حجم فروش خواه نا خواه باعث ایجاد ترس در خریداران شده و ناگهان همه خریداران اقدام به فروش دارایی خود در قیمت‌هایی پایین می‌کنند.

خب این اتفاق دقیقا معکوس پامپ خواهد بود و باعث سقوط و نزول عجیب آن رمز ارز خواهد شد. نتیجه این دامپ کاهش قیمت آن آلت کوین تا قیمت اولیه و یا گاهی زیر قیمت عرضه اولیه است.

همیشه در زمان خرید هر ارزدیجیتالی، به وضعیت آن توجه کنید. اگر میبینید که در مدت کوتاهی آن رمز ارز ناگهان 100 یا 200 یا مثلا 500 درصد رشد کرده است، این اتفاق چیزی جز پامپ نخواهد بود و برای ورود باید منتظر اصلاح قیمتی آن رمز ارز باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

  • محسن سیری

    13 اردیبهشت 0

    دقیقا کاری که در بورس ایران شد و سرمایه ما به جناب دامپ عظمی سپرده شد

    پاسخ بدهید

ثبت دیدگاه