دید ویتالیک بوترین در مورد راه‌حل‌های لایه 3

blog

راه‌حل‌های لایه 2 که راه‌اندازی شدند هدفشان یک چیز بود، افزایش مقیاس‌پذیری. اما از نظر خالق اتریوم، راه‌حل‌های لایه 3 با اهداف دیگری روی کار خواهند آمد، اهدافی مثل عملکرد سفارشی شده.

ویتالیک بوترین در تاریخ 17 سپتامبر دید خود را در مورد اهدافی که راه‌حل‌های لایه 3 می‌توانند برای ما محقق کنند بیان کرد. این فرد اظهار داشت که راه‌حل‌های لایه 3 زمانی منطقی خواهند بود که عملکرد متفاوتی نسبت به اهداف لایه 2 از خود نشان دهند. او گفت:

یک معماری سه‌لایه مقیاس‌پذیری که همان طرح مقیاس‌پذیری روی خودش را شامل می‌شود، در کل به‌خوبی کار نخواهد کرد. این یعنی یک رول‌آپ (Rollup) روی یک رول‌آپ دیگر قرار بگیرد به‌طوری که هر دو از یک تکنولوژی استفاده می‌کنند. مسلما این کار منطقی نیست.

اما از نظر این فرد، یک مدل معماری که لایه 3 هدف متفاوتی نسبت به لایه 2 را دنبال می‌کند، می‌تواند به‌خوبی کار کند. یکی از کارهایی که لایه 3 از نظر بوترین می‌تواند انجام دهد، "عملکرد سفارشی" است. این یعنی برنامه‌های کاربردی مبتنی بر حریم خصوصی که برای ارسال تراکنش‌ با حفظ حریم خصوصی به لایه 2 از اثبات دانش صفر (ZK proofs) استفاده خواهد کرد.

یکی دیگر از کاربردهای لایه 3 می‌تواند مقیاس‌پذیری سفارشی شده باشد که در یکسری برنامه‌های خاص که نمی‌خواهند از ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده کنند، کاربرد داشته باشد. ویتالیک بوترین همچنین بیان کرد که لایه 3 می‌تواند برای مقیاس‌بندی "ضعیف اعتماد" از طریق والیدیوم (Validiums) استفاده شود. والیدیوم‌ها راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری هستند که از دسترسی و محاسبه داده، خارج از زنجیره استفاده می‌کنند و برای این طراحی شده‌اند که توان عملیاتی را با استفاده از پردازش تراکنش بیرون از شبکه اصلی اتریوم بهبود ببخشند. بوترین گفت که این موضوع ممکن است برای بلاک‌چین سازمانی سودمند باشد.

خالق اتریوم اضافه کرد:

یکی دیگر از بحث‌هایی که در مورد این مدل سه‌لایه وجود دارد این است که این مدل به یک زیر اکوسیستم اجازه می‌دهد تا داخل یک رول‌آپ واحد وجود داشته باشد که این اتفاق باعث ایجاد عملیات بین دامنه‌‌ای داخل اکوسیستم، آن هم با هزینه پایین می‌شود، بدون اینکه نیاز باشد از لایه 1 که هزینه بالایی دارد عبور کند.

اما او همچنین بیان کرد که ازآنجایی‌که تراکنش‌های بین زنجیره‌ای بین دو راه‌حل لایه 2 می‌تواند اجرا شود، ساخت لایه 3 لزوما نمی‌تواند کارآمدی شبکه را افزایش دهد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه