عرضه اتریوم همچنان در حال کاهش یافتن است

blog

بعد از به‌روزرسانی شانگهای اتریوم، عرضه توکن ETH به طور پیوسته در حال کاهش یافتن است؛ به طوری که از ابتدای سال 2023 عرضه این توکن نزدیک به 66 هزار واحد کاهش پیدا کرده که این موضوع، توکن اتریوم را به یک توکن ضدتورمی تبدیل کرده است.

داده‌های پلتفرم سنتیمنت (Santiment) نشان می‌دهد که از بین تمام توکن‌های اتریوم، تنها 10.31 درصد آن در صرافی‌های ارز دیجیتال قرار دارند و نزدیک به 90 درصد آن‌ها خارج از صرافی‌ها ذخیره شده‌اند. مقدار اترهای ذخیره شده در صرافی‌ها در اصل پایین‌ترین مقداری است که از سال 2015 تا به حال دیده شده است. از میزان ذخیره 90 درصد توکن‌های اتر می‌توان نتیجه گرفت که دارندگان اتریوم به این توکن امیدوار هستند و اعتماد دارند.

افزایش میزان ذخیره اتریوم خارج از صرافی‌ها همچنین به این معنی است که میزان اتریوم‌های خودحضانتی افزایش پیدا کرده است. اما چه چیزی باعث این افزایش شده است؟ دلایلی را می‌توان به این موضوع نسبت داد. از جمله اینکه اتفاقات ناگوار مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال از جمله حادثه صرافی FTX باعث افزایش نگرانی‌ سرمایه‌گذاران در مورد این صرافی‌ها شد؛ زیرا ذخیره دارایی دیجیتال در صرافی به این معنی است که صرافی کنترل دارایی کاربران را در دست دارد؛ بنابراین کاربران صرافی‌ها سعی کردند تا اتریوم‌های خود را از صرافی‌ها خارج کرده و در کیف پول ارز دیجیتال شخصی خود ذخیره کنند. از طرفی افزایش راه‌اندازی پروتکل‌های سیستم مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) روی شبکه اتریوم را می‌توانیم یکی دیگر از دلایل افزایش میزان اتریوم‌های خودحضانتی درنظر بگیریم.

این پروتکل‌های دیفای به کاربران اجازه می‌دهند تا بدون اینکه به واسط‌هایی مثل بانک نیاز داشته باشند، بتوانند فعالیت‌هایی از جمله وام‌دهی، استقراض و معامله ارز دیجیتال انجام دهند. این موضوع باعث شد تا سرمایه‌گذاران در این ابزارهای جدید و نوآورانه مشارکت داشته باشند.

در کنار موارد گفته شده این موضوع را هم می‌توانیم اضافه کنیم که دقیقا مثل جایگاهی که بیت‌کوین در بین سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال دارد، اتریوم هم برای بسیاری از این افراد نقش سرمایه‌گذاری بلندمدت را ایفا می‌کند و سرمایه‌گذاران نسبت به آینده این توکن و شبکه اتریوم بسیار امیدوار هستند؛ بنابراین ترجیح می‌دهند تا به جای معامله کوتاه مدت اتریوم در صرافی‌ها، این توکن را با دید بلندمدت در کیف پول شخصی خود ذخیره کنند.

از کاهش عرضه اتریوم در صرافی‌ها این موضوع را هم می‌توانیم نتیجه بگیریم که دارندگان اتریوم، در حال ادامه خرید اتریوم و انباشت آن هستند که این اتفاق عرضه اتر در صرافی را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه قیمت اتریوم در بلند مدت می‌تواند افزایش پیدا کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه