قوانین پیشنهادی IMF برای حوزه ارز دیجیتال

blog

صندوق بین‌المللی پول یا IMF اخیرا قوانینی را برای قانون‌گذاران ارز دیجیتال در جهان پیشنهاد داد که این افراد می‌توانند برای توسعه هرچه بهتر این صنعت از آن‌ها استفاده کنند. به طور کلی قانون‌گذاری در این بخش می‌تواند تاثیر متفاوتی داشته باشد. یک قانون می‌تواند باعث سهولت فعالیت کاربران در این صنعت و به‌خصوص کاربران عادی شود و یا می‌تواند تاثیر بدی روی بازار بگذارد.

صندوق بین‌المللی پول طی یک پست بیان کرد:

در زمانی که جو منفی، بازار ارز دیجیتال را فرا گرفته بود، ما شاهد سقوط و شکست پروژه‌های مختلفی بودیم. ما سقوط استیبل‌کوین‌ها، صندوق‌های تامین سرمایه متمرکز بر ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها را دیدیم که این موارد نگرانی‌هایی را در مورد یکپارچگی بازار و محافظت از سرمایه کاربران ایجاد کرد. همچنین در آینده هم ممکن است نگرانی‌هایی در موضوع با ریسک‌های سیستمیک و پایداری مالی ایجاد شود.

بسیاری از این نگرانی‌ها را می‌توان با استفاده از قوانین مالی و نظارت صحیح به حداقل رساند و توسعه یک‌سری استانداردهای جهانی مربوط به ارز دیجیتال توسط مسئولین تنظیم قانون می‌تواند در این راه کمک بکند.

این آژانس مالی به طور کلی پنج پیشنهاد مختلف برای قانون‌گذاری مطرح کرد که شامل موارد زیر است.

  1. ثبت و صدور مجوز برای ارایه‌دهندگان دارایی دیجیتال
  2. متوقف کردن سازمان‌های ارز دیجیتال در استفاده از عملکردهای متفاوت و متضاد تنها در یک کسب‌وکار
  3. ایجاد قوانینی سخت و شبیه به بانک‌های سنتی در صدور استیبل‌کوین
  4. مشخص‌کردن ملزومات مورد نیاز برای سازمان‌های مالی سنتی هنگامی که قصد استفاده از بازار ارز دیجیتال را دارند.
  5. ساخت یک رویکرد جهانی ثابت برای قوانین و چشم‌انداز صنعت ارز دیجیتال

آیا این قوانین تهدیدی ایجاد خواهد کرد؟

شاید اگر بخواهیم جهانی را تصور کنیم که در تمام نقاط آن از قوانین پیشنهادی ارزهای دیجیتال به طور یکپارچه استفاده کنند کمی بعید به نظر بیاید و این قوانین سخت باعث محدود و خفه شدن ارزهای دیجیتال شود. اما بیت‌کوین با این هدف ساخته شد که سیستم مالی ستنی و ساختار و قوانین آن که اکنون هم مورد استفاده قرار می‌گیرد کنار گذاشته شود.

از منظر سازنده بیت‌کوین، دقیقا همین سیستم مالی ستنی جهانی باعث افزایش ریسک مالی شده بود. در بحران مالی سال 2008 قوانین تصویب شده نتوانستند جلوی ریزش بازارها را بگیرند. در حقیقت می‌توانیم این‌طور ببینیم که همین قوانین باعث شدند که بحران مالی آن سال اتفاق بیفتد.

اتفاقی که برای صرافی FTX افتاد در گذشته برای وال استریت هم افتاده بود. زمانی که به دلیل رشد پیوسته عرضه جدید دلار آمریکا، سرعت پولی اقتصاد و ارزش دلار تغییر پیدا کرد. آن‌ها هم دقیقا سرمایه‌ای داشتند که ارزش آن با ارزش نوشته شده روی کاغذ متفاوت بود.

ایجاد قوانینی جهانی و سخت به‌راحتی می‌تواند جلوی پیشرفت پروژه‌ای بزرگ مثل بیت‌کوین را قبل از بلوغ کامل آن بگیرد. از طرفی هم شاید الهام‌بخش فردی باشد و کنترل را به دست اکوسیستمی با یک شبکه همتا به همتا (P2P) بدهد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه