نکات ویتالیک بوترین در مورد صرافی FTX

blog

بلومبرگ در روز گذشته یک مصاحبه با خالق اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik buterin) انجام داد و در آن این فرد اظهاراتی را در مورد صرافی FTX بیان کرد. صرافی FTX اخیرا با مشکلاتی مربوط به نقدینگی مواجه شد که نتیجه آن نزولی شدن تمام بازار ارز دیجیتال بود. او گفت که حادثه FTX درس‌هایی را به بازار آموخت.

او بیان کرد که منشا مشکلات در این صرافی مربوط به دفتر کل توزیع شده و تکنولوژی پشت آن نیست، بلکه مشکل از خود افراد نشات گرفته است. او ضمن اشاره به این تراژدی، موقعیت شبکه اتریوم در برابر ویژگی متمرکز بودن را بیان کرد. او گفت:

بسیاری از افراد در جامعه اتریوم، این شرایط را به‌عنوان اعتبارسنجی چیزهایی که به آن معتقدند می‌بینند و متمرکز کردن هر چیزی به‌صورت پیش‌فرض مشکوک است.

او همچنین یک راهنما برای صرافی‌های متمرکز با اثبات ورشکستگی منتشر کرد. او اضافه کرد به جای اینکه به روش‌های سنتی مثل گواهینامه‌های دولتی، بازرسان، حاکمیت شرکتی و بازرسی افرادی که صرافی‌ها را اداره می‌کنند اتکا کنیم، صرافی‌ها می‌توانند اثبات‌های رمزنگاری شده‌ای بسازند که نشان دهد سرمایه‌های ذخیره شده این صرافی به مقداری هست که کاربران بتوانند به آن اعتماد کنند.

مشکل FTX از اینجا شروع شد که این صرافی از واریز کاربران خود استفاده دیگری کرد. بعد از هجوم عظیم برای درخواست برداشت توسط کاربران صرافی، FTX نتوانست به تمام این تقاضا پاسخ دهد و نقدینگی کامل را برای آن‌ها تهیه کند.

البته به جز ویتالیک بوترین، افراد دیگر هم در مورد این حادثه نظرات خود را بیان کردند. از جمله مدیرعامل صرافی بایننس، چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) بیان کرد که قانون‌گذاری در این زمینه اهمیت فراوانی دارد و افراد حاضر در این حوزه باید از این قوانین پیروی کنند تا با این‌گونه مشکلات مواجه نشوند.

طی اجلاس فین‌تک 2022 اندونزی این فرد بیان کرد که حادثه FTX حوزه ارز دیجیتال را چند سال به عقب انداخت و باعث خواهد شد تا قانون‌گذاران با دقت بیشتر و سخت‌تری این بازار را بازرسی کنند که این موضوع می‌تواند چیز خوبی برای بازار باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه