چرا بیت‌کوین ریخت؟

blog

بعد از اینکه بیت‌کوین توانست چهار روز پیش به محدوده 21500 دلار برسد، بعد از آن با کاهش شدیدی به نواحی 17200 دلار رسید و شدو (Shadow) زد. همچنین همراه با بزرگ‌ترین رمزارز بازار ارز دیجیتال، آلت‌کوین‌های دیگر هم کاهش پیدا کردند. اما چرا این اتفاق افتاد؟

اخیرا اخباری در مورد صرافی FTX منتشر شده که نشان می‌دهد این صرافی بزرگ با مشکلاتی مواجه شده است. این صرافی دچار ضررهایی شده که باعث کسری 6 میلیارد دلاری در آن شده است. در همین راستا بزرگ‌ترین صرافی بازار ارز دیجیتال یعنی بایننس سعی دارد تا به FTX کمک کند.

این کاهش در قیمت بیت‌کوین، همبستگی آن را با بازار سهام را کاهش داده به طوری که نزدک (Nazdaq) فقط به مقدار 0.32 درصد کاهش و داو جونز (Dow Jones) 0.48 درصد افزایش داشته است.

با کاهش شدیدی که رخ داد، نوسانات بازار را افزایش داد و در نتیجه آن، نزدیک به 614 میلیون دلار بیت‌کوین در خطر لیکویید شدن هستند و در تاریخ 8 نوامبر نزدیک به 224 میلیون دلار سرمایه لیکویید شد. همچنین اعتقاد بر این است که اگر مشکلات صرافی FTX حل نشود می‌توانیم انتظار کاهش بیشتر قیمت را داشته باشیم.

مشکل FTX یکی از دلایل کاهش قیمت است

کاهش اخیر قیمت بیت‌کوین را می‌توان یک واکنش به خبر صرافی FTX دانست که باعث شد بیت‌کوین به قیمتی برسد که آخرین باری که این محدوده دیده شد به اواخر سال 2020 بازمی‌گردد. در ماه می 2022 شکست پروژه ترا (LUNA) هم باعث شده بود که بیت‌کوین و به طور کلی بازار ریزشی را تجربه کند. هر دوی این اتفاقات تاثیر منفی روی بازار گذاشتند.

افزایش نرخ بهره ایالات متحده

طبق شاخص CPI که یک شاخص برای اندازه‌گیری میزان تورم به شمار می‌رود در ماه سپتامبر نزدیک به 0.6 درصد افزایش پیدا کرد. این شاخص به 8.2 درصد رسید که بیش‌تر از مقدار پیش‌بینی شده 8.1 درصدی بود.

CPI بعدی که در 10 نوامبر منتشر خواهد شد همچنین باعث شد که بیت‌کوین تنها در 24 ساعت کاهش پیدا کند و به پایین‌ترین مقدار خود در سال 2022 برسد.

سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال در سال 2021 افزایش داشت؛ اما با این حال قیمت‌ها توسط معامله‌گرانی که قصد کسب سود از حرکات بازار را دارند تاثیر گرفته است. بیت‌کوین هم از ماه ژوئن در محدوده 18 تا 21 هزار دلار قرار داشته که این ریزش از سقف 68 هزاردلاری در نوامبر 2021 نشات گرفته بود.

احتمال بازگشت بیت‌کوین چقدر است؟

با اینکه قیمت‌ها در کوتاه‌مدت کاهش داشته‌اند، اما چشم‌انداز بلندمدت آن توسط سرمایه‌گذاران سازمانی تغییر نکرده. این افراد همچنان به دارایی‌های دیجیتال و آینده آن امیدوار هستند. داده‌ها نشان داد که نزدیک به 91 درصد این سرمایه‌گذاران قصد سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال در سال‌های آینده را دارند. تقریبا 40 درصد آن‌ها در حال حاضر در سبد سرمایه‌گذاری خود ارز دیجیتال دارند و 75 درصد آن‌ها به طور فعال در حال سرمایه‌گذاری هستند و یا قصد سرمایه‌گذاری دارند. به طور کلی فعالان بازار ارز دیجیتال، در بلندمدت انتظار دارند قیمت بیت‌کوین افزایش پیدا کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه