کاردانو بعد از به‌روزرسانی چه تغییری می‌کند؟

blog

تا به‌روزرسانی vasil در شبکه اصلی کاردانو راهی نمانده و تنها چند روز با آن فاصله داریم. این به‌روزرسانی باعث می‌شود ویژگی‌های جدیدی به این شبکه بزرگ اضافه شود. این به‌روزرسانی درواقع با معرفی نسخه دوم Plutus (Plutus v2) باعث افزایش ظرفیت و توان عملیاتی اکوسیستم کاردانو خواهد شد. Plutus زبان برنامه‌نویسی کاردانو است که توسعه‌دهندگان برای نوشتن و ایجاد قرارداد هوشمند از آن استفاده می‌کنند.

در روز 22 سپتامبر، یعنی چهار روز دیگر، به‌روزرسانی پروتکل واسیل کاردانو توسط یک همکاری بین تیم بنیاد کاردانو و IOG اجرا خواهد شد. در شبکه کاردانو یک دوره (Epoch) برابر با 432 هزار ثانیه است که این مدت زمان معادل 5 روز می‌شود. یک دوره بعد از به‌روزرسانی که در 22 سپتامبر انجام می‌شود، یعنی از تاریخ 27 سپتامبر، توسعه‌دهندگان شبکه کاردانو می‌توانند از ویژگی‌های جدیدی که این هارد فورک اضافه کرده، در توسعه‌های خود استفاده کنند.

IOG که تیم توسعه پشت این شبکه است، بیان کرد که از سمت سه شاخص گره‌ها، صرافی‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز، در حال بررسی آمادگی شبکه برای به‌روزرسانی است. SPO که استخر استیک ADA به شمار می‌رود اولین جامعه‌ای بود که آمادگی خود را با ساخته‌شدن 98 درصد بلاک‌ها توسط گره 1.35.3واسیل اعلام کرد. همچنین نقدینگی صرافی نزدیک به 60 درصد آماده به‌روزرسانی است و چندین صرافی برتر ارز دیجیتال هم آمادگی خود را اعلام کرده‌اند. بنیاد کاردانو پیش‌بینی می‌کند که این مقدار تا فرارسیدن تاریخ به‌روزرسانی به 80 درصد برسد. کاربرانی هم که دارایی ADA خود را در صرافی‌ها نگه‌داری می‌کنند اگر این صرافی‌ها به‌روزرسانی انجام ندهند ممکن است با اختلال در سرویس مواجه شوند.

به‌علاوه تیم توسعه کاردانو با یکسری برنامه‌های غیرمتمرکز همکاری به عمل آورده تا از آمادگی آن‌ها مطمئن شوند که در نهایت تعداد آمادگی این پروژه‌ها امیدبخش بوده است. جامعه تکنیکال یک رای‌گیری انجام دادند تا ببینند آیا آمادگی این به‌روزرسانی در 22 سپتامبر را دارند یا خیر. در این رای‌گیری آمادگی افراد تایید و به‌روزرسانی در 22 سپتامبر تنظیم شد.

مراحل بعد هارد فورک واسیل

تیم توسعه کاردانو بیان کرد که قبل از از این هارد فورک یکسری اتفاقاتی باید بیفتد. این هارد فورک ملزم به آزمایش در یک شبکه جانبی بود که از آن زمان این شبکه منسوخ شده است. این شبکه آزمایشی در واقع یک محیط پیش از تولید اصلی است که آمادگی شبکه اصلی برای به‌روزرسانی واسیل را تایید می‌کند. محیط پیش‌تولید آزمایشی در روز 19 سپتامبر به هارد فورک Vasil/Babbage به‌روزرسانی می‌شود. سپس در روز 22 سپتامبر هارد فورک شبکه اصلی رخ می‌دهد. در مرحله بعد، در تاریخ 24 سپتامبر، عملکرد نسخه جدید زبان Plutus در محیط آزمایشی در دسترس قرار می‌گیرد و در نهایت این اتفاق در تاریخ 27 سپتامبر روی شبکه اصلی انجام می‌شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه