NFT یا توکن‌های غیر قابل معاوضه چیست؟

شاید تاکنون نام توکن‌های NFT را شنیده باشید. مثلا در قضیه فروش توییت معروف جک دورسی مالک توییتر، یا خرید فلان تابلو به صورت NFT و ...

توکن NFT مخفف عبارت Non-Fungible Token است و به نوعی توکن‌های رمزنگاری شده اطلاق می‌شود که بوسیله فناوری بلاکچین، گونه ای دارایی ایجاد می‌شود که کاملا منحصر به فرد بوده و به هیچ وجه قابل تکثیر نیست.

این نوع توکن ها اینروزها بیشتر در حوزه کلکسیون‌ها یا بازی و گیمینگ کاربرد دارد. بیشتر این نوع NFT ها بر روی بستر اتریوم و با استاندارد ERC-721 ایجاد می‌شود. البته بایننس و شبکه معتبرش هم وارد این پروسه شدند و به تازگی NFT ها بر روی بستر BEP-721 نیز قابل ایجاد و توسعه هستند.

در توکن‌های غیر قابل معاوضه یا همان NFT ها، قیمت و ارزش هر توکن با یکدیگر کاملا متفاوت است. این نوع برنامه ریزی باعث می‌شود تا ارزش توکن‌ها همیشه بالا بوده و به مرور زمان از ارزش آن کم نشود. مثلا یک توکن به قدری خاص است که به مرور زمان ممکن است تبدیل به یک آثار هنری یا کلکسیونی شود و هیچ چیز هم قیمت و مانند او در جهان برای معاوضه یافت نشود.

اگر بخواهیم ویژگی‌های NFT ها را به طور خلاصه بیان کنیم می توانیم موارد زیر را برشمریم.

بی همتا بودن:

طبیعتا مهمترین و خاص ترین ویژگی یک توکن غیرقابل معاوضه همین بی همتا بودن آن است. تمام NFT ها اطلاعاتی همانند گواهی اصالت دارند که در آن ویژگی‌های آن دارایی به طور کامل ذکر شده است.

غیر قابل تقسیم:

NFT ها معمولا به طور کامل به یک دارایی تعلق میگیرند. مثلا شما نمی‌توانید تابلوی مونالیزا را چند قسمت کرده و هر کس یک تکه از آنرا بخرد. پس NFT ها نیز، با توجه به ارزش و قیمتی که دارند قابل تقسیم نیستند. در واقع شما NFT یا دارایی مورد نظر را یا دارید یا ندارید!

کمیاب یا نایاب بودن:

طبیعتا هرچیزی که قیمت بالایی دارد، ناشی از کمیابی یا حتی نایاب بودن آن است. درست است که تولید NFT ها محدودیت ندارد؛ اما طبیعتا برای هرچیز بی ارزشی NFT تولید نمی‌شود. بنا بر این کمیاب بودن هم یکی از مهمترین ویژگی‌های این توکن‌ها به شمار می‌رود.

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه طور می‌توانید NFT بخرید.خب شما می‌توانید از بازارهای مجازی که برای فروش NFT ها ایجاد شده است استفاده کنید. این بازارها به راحتی و از طریق سرچ در گوگل قابل شناسایی هستند.

در برخی بازی ها نیز شما می‌توانید از طریق بازی کردن و پیشرفت در مراحل بازی، برخی NFT ها را بدست آورید. آخرین راه پیش روی شما برای خرید NFT، معامله آن با فرد دیگری است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

اولین دیدگاه را وارد کنید!

ثبت دیدگاه