پولکادات

Polkadot

0 $ 0%

0 تومان

پولکادات یکی از ارزهای دیجیتال معروف و محبوب بازار رمز ارزهاست. این رمز ارز به عنوان نسل جدید پروتکل‌های بلاک‌چین محسوب می‌شود. پولکادات سعی دارد تا با غلبه بر مشکلاتی چون مقیاس پذیری بلاک‌چین‌ها، واحدهای یکپارچه و هدفمند ایجاد کند. در واقع پولکادات می‌خواهد به مشکلات خود بلاک‌چین‌ها رسیدگی کند!

در دنیای رمز ارزها، شما با خرید هر ارزدیجیتالی در واقع نوعی سرمایه گذاری بر روی شبکه اصلی آن رمز ارز انجام می‌دهید. به طور مثال وقتی شما ارز دیجیتال BTC را می‌خرید در واقع بر روی شبکه بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اید؛ یا همین طور با خرید ETH روی شبکه اتریوم سرمایه گذاری کرده‌اید.

پولکادات هم شبکه‌ای جدید است که در نظر دارد تا با بهره گیری از نسل سوم بلاک چین، اینترنتی آزاد و کاملا غیر متمرکز را به جهانیان تقدیم کند. این شبکه برای فعالیت‌های خود ارز دیجیتالی به نام DOT را عرضه کرد. شما با خرید دات، در واقع از یک حق رای برای آینده این شبکه برخوردار خواهید بود.

رمز ارز دات، همانند همه رقیبان خود قیمت را بر اساس عرضه و تقاضا و امید سهام داران و دارندگان این رمز ارز نسبت به آینده شبکه پولکادات تعیین می‌کند. پس هر ارز دیجیتال در شبکه اصلی خود کارکردهایی دارد که توسعه دهندگان و خالقان آن با بهره گیری از آن به دنبال رشد و توسعه آن رمز ارز هستند. دات به عنوان ارزدیجیتال شبکه پولکادات به سه منظور مشخص در این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد:

باندینگ یا وثیقه گذاری:

بلاک چین‌های جدید در شبکه پولکادات پاراچین نام دارند. این پاراچین‌ها با تضمین یا وثیقه گذاری توکن‌های دات به شبکه افزوده می‌شوند. حال در این فرآیند پاراچین‌های غیرقابل استفاده از طریق حذف توکن‌های وثیقه حذف می‌شوند.

استکینگ یا سهام گذاری (Staking):

صاحبان و توسعه دهندگان شبکه اصلی پولکادات، مالکان و صاحبان Dot را به رفتاری درست و صحیح در شبکه رهنمون می‌سازند. افرادی که این رویه را پذیرفته و یا رفتاری درستکارانه داشته باشند، توسط شبکه پاداش دریافت می‌کنند. در سوی مقابل افرادی که نیت‌های خرابکارانه دارند، توکن‌های سهام گذاری شده خود را از دست خواهند داد. این روش برای تضمین ایمنی شبکه از سوی مالکان پولکادات طراحی و اجرا شده است.

صاحبان این توکن می‌توانند برای اثبات سهام، تنها از صرافی‌ها یا کیف پول‌هایی که از سیستم اثبات سهام این شبکه یعنی پولکادات پشتیبانی کرده، استفاده نموده و سهم یا دارایی خود را برای کسب سود به شبکه بدهند. این پاداش می‌تواند از 5 تا 20 درصد در طول سال متغیر باشد.

حاکمیت شبکه یا Governance:

در شبکه‌های دیگر و رقبای پولکادات، امتیازهای شبکه کاملا در اختیار ماینرهاست. در اینجا شرایط کاملا معکوس بوده و صاحبان توکن‌ها، کنترلی کامل و دقیق بر روی شبکه دارند. این امتیازها شامل رفع مشکلات پروتکل یا رویدادهای ویژه‌ای چون بروزرسانی‌ها می‌شوند.

پولکادات با حجم بازار 23 میلیارد دلار هم اکنون و در زمان نگارش این مطلب، در رتبه 9 ام رمز ارزهای با ارزش دنیا قرار دارد. تعداد کل واحدهای دات 1.1 میلیارد دلار خواهد بود که تا کنون 952 میلیون واحد از آن در بازار کریپتو در گردش است. این رمز ارز طی 6 ماه گذشته تقریبا 371 درصد رشد کرده است.

خرید پولکادات

مراحل خرید خرید پولکادات در ارزیف:

  • ایجاد حساب کاربری
  • تکمیل فرآیند احراز اهویت
  • شارژ کیف پول ریالی
  • تایید درخواست ها فروش یا ثبت یک درخواست خرید

مزایای پولکادات نسبت به سایر بلاک‌چین‌ها چیست؟

همانطور که گفته شد، پولکادات را به عنوان نسل سوم بلاک‌چین‌ها می‌شناسند. در واقع این شبکه در تلاش است تا ایرادات نسل اول و دوم بلاک‌چین را احصا و با رفع آنها شرایط بهتری را ترسیم کند.

از مهمترین مشکلات نسل‌های اول و دوم بلاک‌چین‌ها می‌توان به افزایش کارمزدها در بازه‌های زمانی مشخص، سرعت بسیار پایین تراکنش‌ها، ایجاد به‌روزرسانی‌های پی در پی و فورک‌های پشت سرهم، عدم امکان قابلیت تبدیل مستقیم رمزارزها به یکدیگر و متکی بودن به مدیریت و حضور اشخاص اشاره کرد.

پولکادات با شبکه خاص خود و رمز ارز اختصاصی خود با نام DOT در تلاش است تا با ایجاد مزایای قابل توجهی به نسبت سایر شبکه‌های موجود، با رفع آن مشکلات، شرایط بهتری را برای دنیای کریپتو کارنسی ایجاد کند.

از مهم‌ترین ویژگی‌های شبکه پولکادات می‌توان به، مدیریت غیرمتمرکز و شفاف، ارتباط میان زنجیره‌ای و تعامل پذیری بالا، مقیاس پذیری و نهایتا قابلیت به‌روزرسانی و ارتقای شبکه بدون ایجاد فورک اشاره کرد.

به طور مثال در حوزه مقیاس پذیری و بهبود سرعت تراکنش‌ها، پولکادات با بهره‌گیری از یک شبکه جدید با نام شاردینگ ناهمگون کمک می‌کند تا سرعت ثبت تراکنش‌ها تا حدود 1 میلیون تراکنش بر ثانیه برسد.

یا مثلا در حوزه بروزرسانی بلاکچین‌ها، کاری کرده است که یک بلاکچین همانند به‌روز‌رسانی بازی‌ها و نرم افزارها، به راحتی بتواند مشکلات را برطرف کرده و طی روند ساده و مشخص و بدون نیاز به ایجاد شعبه یا فورک، این ارتقا انجام پذیرد.

در واقع اگر بخواهیم سه نسل بلاک چین را به طور خلاصه تعریف کنیم باید بگوییم، نسل اول بلاک‌چین که با بیت کوین معرفی و خلق شد، دفتر کل ساده‌ای‌ست که سابقه تراکنش‌ها را ذخیره می‌کند. نسل دوم بلاک‌چین که با اتریوم گسترش یافت توانست از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند. در نسل سوم بلاک‌چین که پولکادات توسعه دهنده آن است، زنجیره‌های موازی، مقیاس پذیر و مرتبط با یکدیگر توسعه خواهند یافت.

نام ارز پولکادات | Polkadot
رتبه جهانی
نماد اختصاصی
قیمت جهانی
قیمت به تومان
ارزش کل بازار
حجم معاملات روزانه
تغییرات یک ساعته
تغییرات یک روزه
تغییرات هفت روزه
عرضه کل
سکه در گردش
تاریخ عرضه اولیه

بهترین درخواست‌های فروشندگان بازار ریالی

در کوتاه‌ترین زمان ممکن پولکادات را بخرید!

بهترین درخواست‌های خریداران بازار ریالی

در کوتاه‌ترین زمان ممکن پولکادات را بفروشید!

سفارش سریع

اکنون مبادله کنید