تتر

Tether

0 $ 0%

0 تومان

تتر چیست؟

تتر در دسته استیبل کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال با ثبات قرار می‌گیرد. ارزش هر واحد تتر همواره برابر با 1 دلار آمریکا است.

استیبل کوین‌ها دارای پشتوانه کالا و دارایی‌های دیگر هستند و طبیعتا نوسان قیمت آنها وابسته به همان ارزش کالای یا پشتوانه است. با همین عنوان تاکنون ده‌ها ارزدیجیتال با ثبات در دنیا ایجاد شده‌اند. اما تتر با نام اختصاری USDT هم اکنون ارزشمندترین و البته قدرتمندترین ارز با ثبات بوده و جز برترین ارزهای دیجیتال جهان به شمار می‌رود.

توکن Tether برای اولین بار با استفاده از پلتفرم Omni Layer بر روی بلاک چین بیت‌کوین منتشر شد؛ اما مدتی که گذشت با هدف کاهش کارمزد انتقال ارز، این توکن بر روی بلاک چین اتریوم(Ethereum)، ترون (Tron)، ایاس (EOS) و الگوراند (Algorand) نیز فعال شد.

تتر کارکرد ساده ای دارد، به راحتی می‌توانید آنرا در کیف پول خود ذخیره کرده و خرید و فروش نمایید. در واقع به طور ساده می‌توانیم بگوییم که USDT، دلار دیجیتالی است که در صرافی‌ها به عنوان جایگزین دلار عمل می‌کند.

خرید تتر

مراحل خرید خرید تتر در ارزیف:

  • ایجاد حساب کاربری
  • تکمیل فرآیند احراز اهویت
  • شارژ کیف پول ریالی
  • تایید درخواست ها فروش یا ثبت یک درخواست خرید

گرداننده تتر صرافی Bitfinex بوده و شرکت iFinex نیز مالک اصلی تتر به شمار می‌رود. جالب است بدانید که این ارز دیجیتال ابتدا با نام RealCoin در سال 2014 عرضه شد که مدتی بعد نام آن تغییر کرد. شرکت iFinex همچنین توکن‌EURT را بر پایه ارز یورو که ارزشی معادل ۱ یورو دارد نیز راه اندازی کرده است. این شرکت به طور مشابه ارز دیجیتال Tether Gold با نماد XAUT که پشتوانه طلا دارد را نیز ارائه نموده است؛ ولی این دو توکن، کم‌‌تر از توکن دلاری تتر شناخته شده‌ هستند .

یکی از مهمترین موضوعاتی که باعث ثبات تتر می‌شود این است که می‌گویند به ازای هر واحد تتری که تولید می‌شود، 1 دلار آمریکا در ذخایر بانکی به عنوان پشتیبان نگهداری می‌‌شود. یعنی مثلا اگر 5 میلیون واحد تتر تولید و عرضه شده باشد، می‌بایست 5 میلیون دلار نیز در خزانه بانک ذخیره گردد.

البته همین موضوع مورد تایید همگان نبوده و گاها برخی افراد این ارز را بدون هیچ پشتوانه ای می‌دانند.

یکی دیگر از تفاوت‌های تتر با سایر ارزهای دیجیتال، تولید متمرکز آن توسط آیفینیکس است. بنابر این به هیچ وجه تتر را نمی‌توان یک ارزدیجیتال غیر متمرکز نامید. در واقع تراکنش‌های آن غیر متمرکز بوده ولی توزیع آن کاملا متمرکز است.

پس جواب این سوال که چرا ارزش تتر معمولا ثابت بوده و یا نوسان آن بسیار بسیار کم و محدود بوده این است که به ازای هر واحد تولیدی تتر، یک دلار آمریکا در ذخایر بانکی نگهداری می‌شود.

اکثر کیف پول‌های تولید شده از تتر به راحتی پیشتیبانی می‌کنند. کوینومی، اتمیک والت، مااتر والت و کیف‌های سخت افزاری ترزور و لجر از محبوبترین کیف پول‌های پشتیبانی کننده تتر هستند.

لازم به ذکر است که مهمترین درآمد شرکت آیفنیکس از تولید تتر، کارمزدها و البته سود دلارهای ذخیره شده در حساب های بانکی است.

تتر چگونه کار میکند؟

ارز های دیجیتال محبوبیت بسیار زیادی را در بازار جهانی به دست آورده اند و برای همین بسیاری از افراد به سمت این بازار گرایش پیدا کرده اند و میخواهند که دارایی های خود را روی این ارز های دیجیتالی سرمایه گذاری کنند. تتر نیز یکی از همین ارز ها به حساب می آید، اما این ارز تفاوتی با ارز های دیگر دارد و آن هم این است که این ارز دارای پشت وانه ی دلاری است و اگر دلار بالا یا پایین برود این ارز هم ارزشش کم و زیاد می شود، به عنوان مثال اگر شما یک Tether را خریداری کنید با توجه به این که قیمت دلار 26 هزار تومان است می بایست این مقدار را برای این ارز پرداخت کنید حالا اگر قیمت دلار مثلا 30 هزار تومان شود می بایست این مقدار را پرداخت کنید و به همین مقدار هم بفروشید، درواقع قیمت این ارز دیجیتالی با توجه به دلار بالا و پایین می شود.

نحوه عملکرد تتر

تتر یک اپلیکیشن مبتنی بر شبکه امنی(omni) می باشد، شبکه امنی برای دارایی های دیجیتال متصل به بیت کوین استفاده  می شود و بسیاری از ارز های دیجیتال مانند اتریوم و ترون نیز از این شبکه استفاده میکنند. در واقع این شبکه یک بلاک چین می باشد که این ارز ها تراکنش های خود را توسط آن انجام می دهند.

تتر برای اینکه بتواند ارزش خود را ثابت نگه دارد می بایست یک پشتوانه فیزیکی دلاری داشته باشد، بنابراین اگر نتوان این ارز را به دلار چنج کرد ارز آن به شدت کاهش پیدا میکند. و برای اینکه بتوان ارزش آن را حفظ کرد می بایست بتوان بلافاصله آن را به دلار تبدیل کنید.

یک نکته بسیار مهم درباره Tether این است که این ارز دیجیتالی با استفاده از بلاکچین امنی، اتریوم، ترون و اییاس نیز ارائه می گردد. هم اکنون بیشتر از نمی از ارز های دیجیتالی مبتنی بر شبکه امنی هستند. Tether هایی که بر اساس ترون و اییاس عرضه شده اند ارزشی بالغ بر 107 و 251 میلیون دلار دارند. همچنین ارز های تتری که بر مبنای ERC-20 عرضه شده اند ارزشی بالغ بر 1.45 میلیارد دلار دارند.

XRP

در واقع برای اینکه ارز یک USDT با یک دلار برابر باشد باید به همان میزان دلار فیزیکی وجود داشته باشد و معمولا صرافی هایی که این ارز را معامله و چنج میکنند در ذخایر صرافی های خود دلار نیز داردند و اگر این دلار تموم شود USDT باید به آنها قول دهد که این ذخایر را پر کند در غیر این صورت ارزش آن کاهش پیدا میکند.

در نهایت برای عملکرد تتر باید بگوییم که این ارز دیجیتالی وابسته به تبادل است که باید این تبادل به صورت قانونی صورت بگیرد، ارز های معمولی می توانند خطرناک باشند چرا که وابسته به ارز فیات نیستند ولی ارز دیجیتالی USDT مبتنی بر ارز فیات است. برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید نیاز به مجوز ندارید و نمی توان آن را سانسور کرد اما برای تبدیل آن به ارز دلاری باید احراز هویت کاربر انجام شود.

هدف ارز دیجیتالی تتر چیست؟

با توجه به این که ارز های فیات در گذر زمان دچار افت ارزش می شوند و این به دلیل این است که تعداد زیادی از این ارز ها به بازار می آید و ارز آن کاهش پیدا میکند تتر نیز می تواند در گذر زمان با کاهش ارزش مواجه شود چرا که پشتوانه آن یک ارز فیات است، اما با ایجاد شدن Tether می بینید که نوسانات قیمت این ارز دیجیتالی بسیار کم است و به همین دلیل به آن استیبل کوین می گویند،

اگر بخواهیم به طور خلاصه تر بگویم با تتر نمی تواند برای یک سرمایه گذاری بلند مدت خوب و مفید باشد و برای یک سپرده بانکی با بهره 0 درصد مناسب می باشد.

XRP

اما هدف از ایجاد این ارزچیست؟ هدف از ایجاد این ارز می تواند موارد زیر باشد:
⦁    زمان انجام تراکنش
⦁    کارمزد تراکنش
⦁    ثبات قیمت
مواردی که در بالا به آنها اشاره کرده ایم هدف هایی است که تتر به پیش گرفته است، یعنی با استفاده از این ارز می توانید زمان انجام تراکنش را کاهش دهید و این موضوع بسیار حائز اهمیت است چرا که در بیشتر ارز های موجود برای انجام تراکنش باید مدتی صبر کنید و این در حالی است که با استفاده از این ارز می توانید چند تراکنش را به صورت همزمان انجام دهید.

به علاوه این ها کارمز آن بسیار پایین است و قیمت آن ثبات دارد که باعث می شود این ارز بسیار محبوب شود.

امنیت تتر

همه ی ارز های دیجیتال معمولا دارای یک سیستم امنیتی هستند که و این سیستم امنیتی در ارز دیجیتال تتر هم قابل مشاهده می باشد، در واقع هر شخصی که بخواهد این ارز را مورد حمله قرار دهد می بایست تا مقدار زیادی از آن که حدود 51 درصد میباشد را داشته باشد که اگر این کار را کسی انجام دهد قیمت آن بسیار پایین می آید بنابراین هیچ شخصی نمی تواند نصف دلار های جهان را داشته باشد و این کار غیر ممکن است.

همچنین به دلیل اینکه این ارز توزیع متمرکزی ندارد نمی توان به راحتی به دیتابیس های آن دسترسی داشت و از آن طرف که عرضه آن به صورت کاملا متمرکز انجام می شود می توان فردی که تخطی کرده را شناسایی کرد.

XRP

کاربرد تتر در سرمایه گذاری

از آنجایی که تتر یک استیبل کوین به حساب می آید(Stable coin) می توانید با استفاده از آن در بازار ارز های دیجیتال سود های بسیار زیادی را به دست آورید. این ارز که از دلار پشتیبانی می شود و قیمت آن همواره ثابت می باشد به دلیل ثبات قیمتش باعث شده است که بسیاری از افراد در مواقع مختلف از آن استفاده کنند.

همانطور که میدانید بازار ارز های دیجیتال دارای نوسانات بسیار زیادی است و تنها ارزی می تواند در این بازار شناخته شود که فراز و نشیب های آن را تجربه کرده باشد و هنوز سره پا باشد. ارز تتر از همین ارز ها می باشد و فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرده است و آزمون و خطاهای بسیار زیادی داشته است اما با توجه به این که دارای پشتیبانی دلاری می باشد ارزش خود را حفظ کرده است و توسط دولت آمریکا هم حمایت می شود.

این حفظ قیمت به سرمایه گذاران در این بازار این اجازه را می دهد تا هر گاه بازار روند سقوطی داشت ریپل را خریداری کنند تا ارزش دارایی های آنها حفظ شود و سپس در هنگام روند سعودی سرمایه های خود را به بازار برگرداند.

سخن پایانی

در نهایت باید بگوییم که ارز دیجیتال تتر با پشتوانه دلاری است و به آن USDT گفته می شود و هر واحد از این ارز با توجه به قیمت دلار بالا و پایین می شود. از آنجایی که این ارز دارای پشتوانه دلاری است صرافی ها برای عرضه این ارز می بایست در ذخایر خود دلار نگه داری کنند و اگر نتوانند این کار را انجام دهند خرید و فروش Tether را هم نمی توان انجام دهند، برای همین این ارز باید ذخایر دلاری آنها را پر کند.

ارز دیجیتالی USDT به دلیل اینکه دارای پشتوانه دلاری است قیمت آن همواره ثابت است و نواسانات آن بسیار کم می باشد و این دقیقا بر خلاف دیگر کوین ا می باشد، به همین دلیل هم به این ارز استیبل کوین یا کوین ثابت گفته می شود.

پرسش و پاسخ

تتر یک ارز رمزنگاری شده است که از ارز دلار برای پشتوانه آن استفاده می شود و قیمت آن بسیار ثابت است.
برای استفاده از تتر می تواند به صرافی های معتبر که از این ارز استفاده می کنند رجوع کنید حساب کاربری و احراز هویت خود را انجام دهید و این ارز را خریداری کنید.
از آنجایی که تتر دارای پشتوانه دلاری است و قیمت ارز های فیات همواره بعد از گذشت یک مدت با کاهش ارزش رو به رو می شود برای سرمایه گذاری بلند مدت خوب نیست اما می توانید با استفاده از آن یک سپرده کوتاه مدت داشته باشید.
نام ارز تتر | Tether
رتبه جهانی
نماد اختصاصی
قیمت جهانی
قیمت به تومان
ارزش کل بازار
حجم معاملات روزانه
تغییرات یک ساعته
تغییرات یک روزه
تغییرات هفت روزه
عرضه کل
سکه در گردش
تاریخ عرضه اولیه

بهترین درخواست‌های فروشندگان

در کوتاه‌ترین زمان ممکن تتر را بخرید!

بهترین درخواست‌های خریداران

در کوتاه‌ترین زمان ممکن تتر را بفروشید!

سفارش سریع

اکنون مبادله کنید